Pieprasa veidot krīzes grupu Rīgas pils ugunsgrēka seku novēršanas koordinēšanai

laikraksts „Diena”, 2013. gada 25. jūlijā

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija ceturtdien nolēma prasīt Ministru kabinetam veidot krīzes grupu jeb pārresoru vienību Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanas procesa koordinēšanai, kā arī risināt citus saistītos jautājumus.

Tāpat valdībai tiek prasīts nodrošināt pietiekamu finansējumu pils atjaunošanas darbu segšanai. Ir ārkārtīgi daudz uzdevumu gan īstermiņā, gan ilgtermiņā, gan attiecībā uz pili, gan attiecībā uz muzeju vērtību saglabāšanu, norādīja komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete (V).

Lai Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidācija notiktu nekavējoties, deputāti vienojās lūgt Finanšu ministriju rast finansējumu tiešo Rīgas pils ugunsnelaimes seku likvidācijai.

Komisijas sēdē krīzes grupas veidošanu rosināja Saeimas deputāte Inguna Rībena (V), un viņas idejai atbalstu pauda deputāte Vineta Poriņa (VL-TB/LNNK) un Būvindustrijas nevalstisko organizāciju koordinācijas centra prezidija priekšsēdētājs Valdis Birkavs.

Rībena emocionālā runā akcentēja, ka krīzes grupas menedžerim uz maiņām ir jāstrādā 24 stundas diennaktī. VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdes priekšsēdētājai Baibai Strautmanei jābūt par krīzes grupas veidošanas "lāpu, lai šis process nebeigtos ar fiasko". Strautmanei arī "jāguļ pie finanšu ministra Andra Vilka (V) biroja durvīm", lai nodrošinātu nepieciešamā finansējuma piešķiršanu.

Strautmane norādīja, ka VNĪ jau kopš 20.jūnija strādā krīzes režīmā un šo procesu vada viņa personīgi. Viņa piekrita, ka deputātu rosinātā grupa ir jāizveido.

Jautājums par finansējumu Rīgas pils avārijas seku likvidēšanai un pagaidu jumta izbūvei ir iestrēdzis juridisku nianšu dēļ. Ja VNĪ vienotos ar būvniekiem vienoties, nebūtu problēmu piešķirt darbiem nepieciešamos līdzekļus, un, ja būvnieki izrādītos vainojami ugunsgrēkā, tos no viņiem atgūt. Šie juridiskie jautājumi pašlaik tiek risināti, aģentūrai LETA atzina Strautmane.

Viņasprāt, neesot problēmu aspektā, ka būvniekiem pašiem sākotnēji jāapmaksā darbi, jo būvnieki parasti par saviem līdzekļiem veicot darbu un saņemot samaksu par paveikto.

Strautmane uzsvēra, ka jau rīt būvnieki kopā ar ekspertiem sāks būvgružu izvākšanu tajās Rīgas pils daļās, kur līdz šim nebija ļauts sākt darbus. Līdz ar to pils glābšanas darbi varēs turpināties.

Rībena uzsvēra, ka krīzes grupai jāstrādā arī pie pagaidu jumta izveidošanas līdz rudenim.

Lai iztaujātu iesaistītās puses par aktuālo situāciju pēc ugunsgrēka Rīgas pilī un spriestu par neatliekami veicamajiem darbiem, ceturtdien tika sasaukta Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija.