Deputāte sašutusi par vilcināšanos ap Rīgas pils atjaunošanu

portāls TVNET, 2013. gada 25. jūlijs

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā šodien spriedīs par situāciju Rīgas pilī pēc ugunsgrēka. Komisijas pārstāve Inguna Rībena pauž sašutumu par atbildīgo amatpersonu vilcināšanos pasargāt pili un tajā atrodošās kultūras vērtības.

Viņa intervijā Latvijas radio veltīja asu kritiku uzņēmuma «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ) vadībai, kas, viņasprāt, vilcinās.

Kopš ugunsgrēka ir pagājis vairāk nekā mēnesis, taču pilī joprojām redzami «šausmu kadri».

Valsts šajā gadījumā nevēlas tērēt naudu lietām, kas ir tās simboli.

Ja VNĪ aptvertu, kāda vērtība ir cietusi ugunsgrēkā, tā pārstāvji rīkotos nekavējoties. Jautājums esot par valstiskuma apjēgu.

Pilij un tajā esošajām vērtībām esot jābūt zem jumta un apsildāmām vismaz līdz rudenim. Esot jārīkojas nekavējoties.

VNĪ rīcība saistībā ar Rīgas pili liekot deputātei bažīties, kas notiktu ar citiem kultūras objektiem, piemēram, Rundāles pili vai Brīvdabas muzeju, ja tajos izceltos līdzīga ugunsnelaime.

Deputāti vēlas iesaistīties

Lai iztaujātu iesaistītās puses par aktuālo situāciju pēc ugunsgrēka Rīgas pilī un spriestu par neatliekami veicamajiem darbiem, šodien uz sēdi sanāks Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija.

Viens no sarunu blokiem būs neatliekamā rīcība Rīgas pils jumta atjaunošanai. Tāpat tiks pārrunāts plāns pilī izvietoto muzeju krājumu pārvešanai un aizsargāšanai.

Sēdē piedalīties uzaicināts Valsts prezidenta kancelejas vadītāja vietnieks Aleksandrs Bimbirulis, Kultūras ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Uldis Lielpēters, Finanšu ministrijas pārstāvis, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis un pārstāvji Pēteris Blūms un Jānis Asaris, valsts akciju sabiedrības «Valsts nekustamie īpašumi» valdes priekšsēdētāja Baiba Strautmane, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktors Arnis Radiņš, Rakstniecības un mūzikas muzeja direktores pienākumu izpildītāja Aija Lūse, kā arī būvnieku - pilnsabiedrības «SBRE» - pārstāvji.

Postošs ugunsgrēks

Ugunsgrēkā, kas plosījās naktī uz 21.jūniju, tika izpostīta Rīgas pils 3200 kvadrātmetru platībā. Valsts policija par ugunsgrēku sākusi kriminālprocesu.