Dzimumu līdztiesības plānu nebremzēs

laikraksts „Diena”, 2012. gada 28. novembrī

Labklājības ministrijas (LM) izstrādātais plāns dzimumu līdztiesības īstenošanai 2012.–2014. gadam tomēr paglābies no apturēšanas, jo premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība) nav uzklausījis Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas prasību. Plānu apturēt komisija pieprasīja pēc tam, kad tajā iekļautā „dzimumu lomu grāmatiņa” bērndārzniekiem izraisīja skaļus iebildumus no tradicionālo ģimenes vērtību atbalstītāju puses. Savā atbildes vēstulē, ko otrdien valdības sēdes laikā nolēma nosūtīt komisijai, V. Dombrovskis norāda, ka šī plāna īstenošana ir nepieciešama.

Par prasību apturēt dzimumu līdztiesības īstenošanas plānu Saeimas komisijas deputāti lēma kādas dedzīgu diskusiju pilnas sēdes izskaņā oktobra beigās. Sēde tika rīkota, atsaucoties uz vairāku nevalstisko organizāciju septembra beigās parakstīto protesta vēstuli un labklājības ministres Ilzes Viņķeles (Vienotība) demisijas pieprasījumu. Šādu reakciju izsauca Ziemeļu ministru padomes finansētais un LM izdotais grāmatu komplekts Diena, kad Kārlis bija Karlīna un Diena, kad Rūta bija Rihards. Ministres demisiju pieprasījušās organizācijas uzskatīja, ka grāmata grauj tradicionālās ģimenes vērtības un liedz bērnu tiesības uz identitāti. Ņemot vērā šos viedokļus, deputāti nolēma V. Dombrovskim pieprasīt visa dzimumu līdztiesības veicināšanas plāna apturēšanu uz laiku, kamēr to detalizēti izvērtēšot speciālisti.

V. Dombrovskis uz šo prasību nav atbildējis un Saeimas komisijai adresētajā vēstulē pauž, ka dzimumu līdztiesības problēmas Latvijā pastāv, tādēļ plānu apturēt nedrīkst. Attiecībā uz kritizēto grāmatiņu premjers norāda, ka tās izmantošana ir katra bērnudārza brīva izvēle. „Plānā noteiktie rīcības virzieni un tiem pakārtotie pasākumi ir aktuāli, nepieciešami un īstenojami atbilstoši pieejamajiem resursiem, vienlaikus izvērtējot iespēju par plāna paplašināšanu,” rakstīts atbildes vēstulē, ko parakstījis V. Dombrovskis un I. Viņķele.

Saeimas komisija oficiāli ar vēstuli vēl nav iepazinusies. Viena no kaismīgākajām plāna pretiniecēm deputāte Ingūna Rībena (Vienotība) Dienai norāda, ka komisija savu viedokli vēl formulēs, bet, viņasprāt, valstij nebūtu jātērē līdzekļi un administratīvie resursi plāna īstenošanai. „Ja mēs dzīvojam parlamentārā valstī, tad Ministru prezidenta uzdevums būtu ieklausīties parlamenta viedoklī,” viņa saka.

Arī plāna pretiniece no nevalstisko organizāciju puses asociācijas Ģimene valdes priekšsēdētāja Ilona Bremze ir neizpratnē, kādēļ valstij tāds būtu jāīsteno.

ELĪNA ZALĀNE
www.diena.lv