Grāmatiņas dēļ aicina apturēt dzimumlīdztiesības plānu

laikraksts „Diena”, 2012. gada 24. oktobrī

Diskutējot par sabiedrības uzmanību piesaistījušo dzimumlomu grāmatiņu, otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdes laikā tika piesaukta gan sabiedrības zombēšana, gan homoseksualitātes veicināšana. Uz sēdi aicināto dalībnieku vidū vairākumu pārstāvēja šīs grāmatiņas pretinieki, no kuriem lielākā daļa nebija pārliecināma par to, ka tajā tiek runāts par dzimumu līdztiesību, nevis maiņu. „Publiskajā telpā viedokļi proporcionāli arī ir tādi,” uzskata sēdes vadītāja Vineta Poriņa (VLTB/LNNK). Vētrainās diskusijas noslēdzās ar vienbalsīgu balsojumu, kurā deputāti vienojās lūgt Labklājības ministrijas (LM) izstrādātā dzimumlīdztiesības veicināšanas plāna apturēšanu.

Diskusijas par Ziemeļu ministru padomes finansēto un LM izdoto grāmatu komplektu „Diena, kad Kārlis bija Karlīna” un „Diena, kad Rūta bija Rihards” otrdien notika augstos toņos. Šo grāmatu izdošana sabiedrības uzmanību piesaistīja jau septembra beigās, kad vairākas nevalstiskās organizācijas parakstīja protesta vēstuli un pieprasīja labklājības ministres Ilzes Viņķeles (Vienotība) demisiju. Viena no galvenajām grāmatas pretiniecēm fonda „Moral Revolution” pārstāve sēdes laikā Natālija Magazeina pauda, ka grāmata pārkāpjot tiesības uz identitāti un radot haosu bērna galvā. Šis izdevums graujot tradicionālās ģimenes vērtības. „Grāmatiņas atklāšanā Ziemeļu ministru padomes vadītājs nevarēja atbildēt uz jautājumu, kāda ir viņa paša seksuālā orientācija,” bažas mēģināja pamatot N. Magazeina. I. Viņķele viņu pārtrauca, norādot uz klaju cilvēktiesību pārkāpumu šajā izteikumā un aicinot sēdes vadītāju V. Poriņu fiksēt viņas „kā par diskriminācijas novēršanu atbildīgās ministres” viedokli. Taču V. Poriņa uz to atbildēja, aicinot ministri „nejaukties iekšā”.

Līdzīga bija V. Poriņas atbilde uz labklājības ministres pārmetumiem, ka uz sēdi netika aicināta Latvijas Psihoterapeitu asociācija un tiesībsargs Juris Jansons, kuri atšķirībā no vairākuma klātesošo grāmatā nesaredz draudus tradicionālajām vērtībām un valsts pamatiem. „Viņķeles kundze, mēs paši izvēlamies, ko aicināt. Kad jūs vadīsiet sēdes, tad varēsiet izvēlēties, ko aicināt,” pauda deputāte. Pēc sēdes V. Poriņa „Dienai” skaidroja, ka, viņasprāt, dalībnieku sastāvs atbilstot sabiedrības viedoklim, kur vairākums pret šo grāmatu iebilstot. Viņa nevienu dalībnieku aicinājusi gan neesot, jo tas esot komisijas konsultantu uzdevums. „Es arī apzinos, ka šis grāmatu komplekts ir sava veida sabiedrības viedokļa testēšana. Ja sabiedrības viedoklis būtu bijis pozitīvāks, drīz sekotu nākamais grāmatu komplekts un, iespējams, ar Latvijas situācijai un maziem bērniem vēl nepieņemamākām lietām,” piebilda V. Poriņa.

N. Magazeina, kura bija iniciatore nevalstisko organizāciju protesta vēstulei pret grāmatiņu komplektu, nevarēja precizēt, cik daudz organizāciju to ir parakstījušas. Sākotnēji izskanēja informācija, ka 54, taču vēlāk atklājās, ka lielākā daļā no tām ir apakšorganizācijas, kas par vēstuli nav zinājušas, bet uz iepriekšējas vienošanās pamata automātiski tika piesaistītas jumta organizācijas viedoklim. „Ja organizācijas ir deleģējušas atbildību jumta organizācijām, viņām ir jārēķinās ar to. Es neuzskatu, ka tā ir problēma,” Dienai pauda N. Magazeina.

Komisijas deputāte Ingūna Rībena (Vienotība) pauda asus iebildumus ne tikai pret grāmatu komplektu, bet arī pret LM izstrādāto dzimumu līdztiesības veicināšanas plānu 2012.–2014. gadam, nosaucot to par murgainu un aicinot nepieļaut tā īstenošanu. Deputātes ierosinājums tika uzklausīts, un komisijas sēde noslēdzās ar vienbalsīgu lēmumu aicināt premjeru apturēt šī plāna darbību līdz tā detalizētai izvērtēšanai no speciālistu puses.

ELĪNA ZALĀNE
www.diena.lv