Saeimas komisija aicina apturēt dzimumu līdztiesības plānu un to rūpīgi izvērtēt

ziņu aģentūra BNS, 2012. gada 23. oktobrī

Saeimas Kultūras un izglītības komisija pēc ekspertu un sabiedrības pārstāvju uzklausīšanas, kā arī asām diskusijām nolēma aicināt premjeru Valdi Dombrovski apturēt Labklājības ministrijas (LM) izstrādāto "Plānu dzimumu līdztiesības īstenošanai 2012.–2014.gadam" līdz tā rūpīgai izvērtēšanai.

Komisija otrdien sēdē iepazinās ar septembra beigās izdoto grāmatu "Diena, kad Kārlis bija Karlīna" un "Diena, kad Rūta bija Rihards", kā arī metodisko materiālu pedagogiem un norādīja, ka šis grāmatu komplekts nav piemērots izmantošanai bērnudārzos un ir jāliek lielāks uzsvars uz ģimeni kā tradicionālu vērtību. Grāmatas izvērtēšanai deputāti pievērsās, jo pedagogu izglītošana ir viens no plāna galvenajiem akcentiem.

Komisijas priekšēdētājas biedrei Vineta Ploriņai (Nacionālā apvienība), apkopojot vairākus izteiktos priekšlikumus, komisija vienbalsīgi pieņēma lēmumu rosināt apturēt LM izstrādātā plāna darbību līdz tā detalizētai izvērtēšanai valdībā un sabiedrībā.

Turpmākajās sēdēs komisija vienojās turpināt spriest par plāna būtību.

Diskusiju laikā komisijas locekļi un pieaicinātie viedokļu paudēji vienojās, ka grāmatas kopumā nav izstrādātas atbilstoši Latvijā pastāvošajai situācijai, ko nenoliedza arī labklājības ministre Ilze Viņķele ("Vienotība").

Ministre klātesošajiem uzsvēra, ka šis grāmatu komplekts ir metodisks materiāls, kas nav obligāti izmantojams, un ka tajā runa ir par bērna tiesībām uz visu veidu izpausmēm neatkarīgi no bērna fizioloģiskā dzimuma. Tajā pašā laikā ministre atzina, ka šis gadījums ir izglītojoša pieredze turpmākās rīcības koordinēšanai.

"Būtu bijis lietderīgi šādu materiālu rakstīt pašiem un tā ir laba mācība, bet es neatkāpjos no tā, ka materiāls par dzimumu lomu stereotipu samazināšanu ir vajadzīgs arī pirmsskolas izglītības iestādē," atzina Viņķele, norādot, ka izglītošana par šiem jautājumiem jau bērna vecumā palīdzētu novērst daudzas nākotnes problēmas, kas izriet no sabiedrībā pieņemtiem dzimumu lomu stereotipiem.

Valsts izglītības satura centra Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vadītājs Imants Vasmanis sacīja, ka konkrētā metodiskā materiāla piemērošana Latvijas situācijai bijusi neveiksmīga, tostarp grāmatas nosaukums varēja būt izvēlēts veiksmīgāk, taču viņš nenoliedza, ka par dzimumu līdztiesības jautājumu būtu jārunā.

Komisijas deputāts Jānis Vucāns (Zaļo un zemnieku savienība ) norādīja, ka šī situācija pēc būtības šķeļ sabiedrību divās daļās, kas Latvijai pašlaik nav vajadzīgs. Tāpat viņš piebilda, ka sabiedrībā būtu jāpievērš uzmanība kādam citam aspektam – vientuļajām mātēm kā sociālās nevienlīdzības izpausmei.

"Ja gribam šādu programmu īstenot Latvijā, tā ir jābalsta uz pētījumiem, kas veikti par Latvijas sabiedrību, un mācību līdzeklim jābūt rakstītam Latvijā," teica Vucāns, ierosinot vairāk pievērsties sociālās nevienlīdzības formām.

Lai arī Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Psiholoģijas nodaļas vadītāja Sandra Sebre piekrita, ka šis metodoloģiskais materiāls varētu būt uzlabojams un papildināms, piemēram, iekļaujot vairāk paskaidrojumu par to, kā dzimumu līdztiesības problēmsituācija izpaužas konkrēti Latvijā, tajā pašā laikā viņa atzina, ka šajā metodiskajā komplektā nesaskata nekādu apdraudējumu tradicionālajai ģimenei.

"Grāmatā lieliski parādīts pozitīvs piemērs par ģimenes saliedētību un pilnu ģimeni, kurā ir mamma un tētis un aug vairāki bērni un bērniem tiek mācīts, ka visiem ģimenes locekļiem ir ikdienas pienākumi," klāstīja Sebre.

Savukārt komisijas deputāte Ingūna Rībena ("Vienotība"), ierosinot nekavējoties lūgt apturēt šīs programmas turpmāko darbību, norādīja, ka pie visām problēmām, kas Latvijā jau pastāv, algot valsts darbiniekus un tam tērēt nodokļu maksātāju naudu, ir "baisa izšķērdība".

"Ja mums ir par maz problēmu Latvijā, tad paldies LM par šīs neesošās problēmas aktualizēšanu," skarbi noskaldīja Rībena, izsakot savu vērtējumu.

Septembra beigās divas Latvijā izdotās grāmatas bērniem par dzimumlīdztiesību – "Diena, kad Kārlis bija Karlīna" un "Diena, kad Rūta bija Rihards" –, kuras paredzētas pirmsskolas vecuma bērniem diskusiju veicināšanai par zēnu un meiteņu lomām, izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā un vairāku organizāciju kritiku, no kurām lielākā daļa ir ar kristīgu ievirzi. Organizācijas vēstulē valsts augstākajām personām pauda viedokli, ka šo grāmatu publicēšana un izplatīšana "pārkāpj Latvijas tiesību aktus un apdraud valsts pamatus – ģimeni kā īpašo sievietes un vīrieša savienību, kā arī bērna tiesības uz savu tradicionālo un garīgajās vērtībās skaidri balstīto identitāti".

Tāpat vēstules autori uzstāja uz labklājības ministres Ilzes Viņķeles ("Vienotība") demisiju. Vēlāk gan publiskajā telpā izskanēja informācija, ka vairākas no organizācijām nemaz nevēlas ministres demisiju.

Vēstuli parakstījusi asociācija "Ģimene", Jāņa Čakstes Demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības fonds, Latvijas Ordeņu brālība, Latvijas Pedagogu dome, Latvijas Kristīgo skolotāju asociācija, fonds "Moral Revolution", biedrība "Krīzes grūtniecības centrs", Latvijas Evaņģēliskā alianse un "Luterāņi dzīvībai".

Grāmatu veidotāji gan uzskata, ka kopīga grāmatas lasīšana bērnudārzā palīdzēs veidot viedokli par dzimumlīdztiesības jautājumiem, piemēram, vai meitenēm spēlēt futbolu ir pieņemami, vai puišiem, kuri vēlētos paspēlēties ar lellēm, par to būtu jākautrējas, vai visām meitenēm patīk rozā drēbes, bet puikām – tumšas, un vēl daudziem citiem jautājumiem.

Metodiskais materiāls pedagogiem – "Pirmsskolas, kurās ir vieta PepijPrinčiem un PirātPrincesēm" – domāts kā palīgs pedagogiem atteikties no iesīkstējušajiem priekšstatiem par meiteņu un zēnu spējām, prasmēm, dzimumam piedienīgu uzvedību.

Gan grāmatas bērniem, gan metodiskais materiāls pedagogiem adaptēts Latvijas situācijai no dāņu valodas. Grāmatu oriģināls tapis Dānijas līdztiesības ministres uzdevumā. Grāmatas Latvijā adaptējusi un izdevusi darba grupa LM un Ziemeļu Ministru padomes kopīgā projektā.

www.bns.lv