Eksāmena rezultātu nebojās

Laikraksts „Diena”, 2012. gada 25. maijā

Gribēja, kā labāk, sanāca kā vienmēr. Šo teicienu noteikti var attiecināt uz otrdien centralizētajā angļu valodas eksāmenā radušos jezgu. Valsts izglītības satura centrs (VISC) šogad nolēma mainīt lasīšanas daļas 3. uzdevuma atrašanās vietu, jo iepriekš tā izvietojums divās atsevišķās darba burtnīcas lappusēs radīja jucekli. Savukārt atbilžu lapās, kurās atkārtoti ierakstītās skolēna atbildes pēcāk ieskenē automātiskai rezultātu nolasīšanai, uzdevumu kārtību nemainīja, jo „nerēķinājās, ka tas sagādās tādas problēmas”. Daudzi skolēni tomēr apjuka un labākajā gadījumā paguva sasvītrot atbilžu lapas, lai ierakstītu pareizās atbildes. Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, kurš par notikušo rosināja veikt dienesta pārbaudi, sola, ka eksāmenu rezultātus šis misēklis neietekmēs.

Dienu pēc notikušā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē VISC virzienā bira amatpersonu nosodījums par haosu eksāmenā, ziņoja LETA. Tiesībsargs Juris Jansons pauda, ka VISC nav ievērojis Valsts pārvaldes iekārtas likumu, kas uzliek par pienākumu darbošanos sabiedrības interesēs. Saeimas deputāte Ingūna Rībena (Vienotība) uzsvēra, ka VISC nevar palikt nesodīts par tūkstošiem skolēnu, viņu vecākiem un skolotājiem nodarīto kaitējumu.

VISC pārstāve Kristīne Ilgaža Dienai skaidro, ka izmaiņas veiktas, lai novērstu iepriekšējo gadu problēmu, kad lasīšanas daļas 3. uzdevuma izvietošana divās atsevišķās lappusēs un šķirstīšana radīja apjukumu. Tālab šogad VISC nolēma samainīt vietām 2. un 3. uzdevumu, lai pēdējais atrastos vienā atvērumā. Pirms 3. uzdevuma darba lapā izcēlumā bija rakstīts, ka 2. uzdevums ir atrodams 6. lappusē. Skenēšanai paredzētajās atbilžu lapās, kurās tabulās skolēnam atkārtoti jāieraksta rezultāti, VISC neiedomājās izdarīt attiecīgās izmaiņas, jo problēmas neparedzēja. „Tas ir mulsinoši, bet nav neiespējami,” par iespējamo skolēnu reakciju, ieraugot šādu izkārtojumu, saka R. Ķīlis. Izglītības un zinātnes ministrs uzsver, ka nākotnē šādi eksperimenti nedrīkst atkārtoties, tomēr pret notikušo izturas saprotoši. VISC vēlējies eksāmenu uzlabot, bet nav brīdinājis skolas par pārmaiņām.

Lai uzdevumu pārkārtošana neietekmētu eksāmenu rezultātus, nolemts, ka skenēs gan atbilžu lapas, gan darba lapu atbildes un izvēlēsies skolēnam labvēlīgāko rezultātu. Šāds risinājums izrietējis tikšanās laikā ar VISC vadītāju Gunti Vasiļevski, kuru ministrs notikušā dēļ bija izsaucis no atvaļinājuma. Atpūtā eksāmenu laikā G. Vasiļevskis devies, lai būtu maksimāli attālināts no šī procesa, jo viņa meita absolvē vidusskolu.

ELĪNA ZALĀNE, DIENA
www.diena.lv