Muzeju nakts sākumā liela interese par Rīgas pili un mākslas muzeju "Rīgas birža"

Nacionālā ziņu aģentūra LETA, 2012. gada 19. maijā

Vēl pirms durvju vēršanas Muzeju nakts pasākumiem iespaidīgas interesentu rindas veidojās pie Rīgas pils un mākslas muzeja "Rīgas birža", novēroja ziņu aģentūra LETA.

Jau stundu pirms Prezidenta pils durvju vēršanas rindā gaidīja vairāki desmiti cilvēku, lai apskatītu Valsts prezidenta darba telpas pirms pils rekonstrukcijas. Līdzīga situācija veidojās arī pie mākslas muzeja "Rīgas birža".

Arī Saeimas un Ministru kabinetu apskatītgribētāju netrūka, rindas stiepās garas, kuras uzraudzīja policijas darbinieki. Pirms ieejas Ministru kabineta ēkā bija jāiziet drošības kontrole.

Uzrunu pirmajiem apmeklētājiem valdības ēkā teica kultūras ministre Žanete Jaunzeme - Grende (VL! - TB/LNNK), kura novēlēja apmeklētājiem būt radošiem Latvijai, savukārt bijusī kultūras ministre Ingūna Rībena aicināja "tiekties tuvāk debesīm un mākslai un turēties tālāk no desu maižu paplātes, tad dzīvot būšot gaišāk".

Katrs Ministru kabineta apmeklētājs tika aicināts ņemt rokā otu un izkrāsot Latvijas kontūru sev tīkamajā cerību krāsā.

Vismaz Muzeju nakts sākumā lielu rosmi nemanīja ne pie Okupācijas muzeja, ne Latvijas kara muzeja.

Kā novēroja LETA, Muzeju nakts interesentu vidū ir gan ģimenes ar bērniem, gan arī vecāka gadagājuma cilvēki un jaunieši. Rindās stāvētāji omulīgi pārsprieda apkārt notiekošo.

Kā ziņots, šovakar visā Latvijā jau astoto reizi norisināsies Muzeju nakts pasākumi, kuru laikā muzeji un citas akcijā iesaistījušās iestādes interesentiem būs pieejamas bez maksas.

Dalību Muzeju nakts pasākumam pieteikuši 133 muzeji Rīgā un Latvijas reģionos, taču skaits varētu būt vēl lielāks, jo pieteikumi

Šogad Muzeju nakts ar devīzi "Zilā krāsa - jūra" iesāks trīs gadu tematisko ciklu, kas noslēgsies 2014.gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, godinot dzintaru kā Latvijas kultūras simbolu. Ciklu veidos trīs krāsas un trīs Latvijas dārgumi - zilā jūra, zaļais mežs un sarkanais dzintars, iezīmējot dzintara tapšanas ceļu, vienojot jūru ar mežu un brīnumaino saules akmeni - dzintaru. Tādējādi Muzeju nakts devīze 2013.gadā būs "Zaļā krāsa - mežs", bet 2014.gadā - "Sarkanā krāsa - dzintars".

Muzeji ir meklējuši dažādus veidus, kā interpretēt šā gada devīzi. Muzeju sagatavotajās programmās zilo krāsu pasākuma apmeklētāji ieraudzīs gan kā zilus brīnumus, gan zilo porcelānu, gan "padomju zilo toni", gan automobili "ZIL" vai kā zilo melleņu klimpu zupu.

Muzeju naktī Rīgā piedalīsies 41 muzejs, Rīgas rajonā - deviņi, Vidzemē - 37, Kurzemē - 23, Zemgalē - 11 un Latgalē - 12. Daudziem muzejiem šis pasākums ir iespēja sevi parādīt plašākai publikai, piesakot sevi Latvijas muzeju saimē. Durvis vērs topošais Drustu muzejs, kā arī varēs iepazīt Strenču Psihoneiroloģiskās slimnīcas muzeju, Iecavas sporta muzeju, Melānijas Vanagas muzeju Amatas novadā, Kazdangas muzeju, Piena muzeju Rudbāržu pagastā, Rīgas geto un Latvijas Holokausta muzeju.

Savas durvis apmeklētājiem, tāpat kā iepriekšējos gadus, vērs arī teātri, koncertzāles, bibliotēkas, augstskolas, kultūrvēsturiskas ēkas. Šogad pirmo reizi akcijā piedalīsies Ministru kabinets, Valmieras teātris, Rīgas Mateja baznīca, Latvijas Nacionālais arhīvs, Francijas institūts Latvijā, Kalnciema kvartāls, alus fabrika "Aldaris" Sarkandaugavā, valsts akadēmiskais koris "Latvija" un daudzi citi.

Ar pasākumu programmu interesenti var iepazīties mājaslapā "www.muzeju-nakts.lv" vai zvanot uz uzziņu tālruni 1188, kā arī apmeklējot Muzeju nakts objektu karti mājaslapā "www.1188.lv".

"Rīgas satiksme" sabiedriskā transporta kustību pilsētā nodrošinās līdz plkst.2, savukārt no plkst.19 līdz 1 naktī uz Sarkandaugavu kursēs uzņēmuma "Aldaris" organizēts Retro tramvajs, aicinot iepazīties ar "Aldara" alusdarītavas vēsturi un muzeju "Dauderi".

Muzeju nakts ir starptautisks Eiropas mēroga pasākums, kas vienā un tajā pašā laikā notiek gandrīz visu Eiropas valstu muzejos. Pasākums tradicionāli norisinās no sestdienas vakara līdz svētdienas pirmajai rīta stundai vai ilgāk.

INGŪNA VITENBURGA
www.leta.lv