Vienotība ilgi nenoskatīsies

Laikraksts „Diena”, 2012. gada 7. martā

Ja jaunās biedrības Latvijas attīstībai veidotāji, Vienotības biedri Einars Repše un Edgars Jaunups paši nevarēs izšķirties, ar kuru politisko spēku vēlas saistīt savu turpmāko darbību, tad Vienotības valdei „būs viņiem jāpalīdz”, Dienai sacīja Saeimas deputāts Andrejs Judins. Viņa viedoklis saskan ar Vienotības frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa sacīto, kurš savu domu bija ietērpis vēl krāšņākā salīdzinājumā: „Ja kāds dzīvo ar Anniņu, bet bērnu vēlas no Lāsmiņas, tad tas nedara godu nevienai no iesaistītajām pusēm.”

Pēc Dienas rīcībā esošās informācijas, vairāki Saeimas deputāti ir aicinājuši sasaukt partijas ārkārtas valdes sēdi jau šonedēļ, jo jaundibinātās biedrības veidotāji nepārprotami norādījuši, ka viņi plāno ar laiku veidot jaunu partiju. Otrdien Latvijas Televīzijas rīta raidījumā biedrības Latvijas attīstībai līderis E. Repše informēja, ka biedrības veidotājiem nav plānu startēt nākamajā gadā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās. Portāls diena.lv ziņo, ka, atbildot uz jautājumu, vai viņš gribētu atkal reiz kļūt par premjerministru, E. Repše ieturēja ilgu pauzi un tad teica: „Es noteikti būtu gatavs uzņemties darbu, ja tāda situācija būtu un man to piedāvātu. Es nebaidītos no darba.” Tas norāda uz vēlmi startēt Saeimas vēlēšanās, kas iespējams tikai no partiju sarakstiem. Katrs cilvēks vienlaikus var būt tikai vienā partijā.

Vienotības valdes loceklis Dz. Zaķis Dienai sacīja, ka nav plānu šonedēļ sasaukt ārkārtas valdes sēdi, bet kārtējā valdes sēdē, kas paredzēta nākamajā nedēļā, „šis jautājums koleģiāli būs jārisina, jo nevar cilvēks vienlaicīgi būt divās partijās, pat ja tā otra nav izveidota”. Partija cer sagaidīt „atbilstošu rīcību no viņiem pašiem”, piebilda Dz. Zaķis. Arī labklājības ministre Ilze Viņķele uzskata – ja šie biedri nespēj ietekmēt politiskās norises kā Vienotības biedri, „tad cienīgi būtu atvadīties no Vienotības”.

Komentējot savu biedra statusu Vienotībā, jau minētajā LTV raidījumā E. Repše ir atzinis – ja viņa statuss sākšot traucēt, tad tas tikšot atrisināts. Savukārt E. Jaunups Dienai uzsvēra, ka pašlaik viņš nekādu partiju neveidojot, bet tikai vēlas rast platformu, kur diskutēt par ekonomiskiem, valsts attīstības jautājumiem, ko Vienotība nedarot. Tās darbībā pēdējos mēnešos dominējot nacionālā tematika. Ja Vienotības prioritāšu sarakstā neparādīsies ekonomikas attīstība, tādā gadījumā E. Jaunups no partijas iešot projām.

Uz vaicāto, kā Vienotības politiķi vērtē savu biedru iesaistīšanos jauna politiskā spēka veidošanā, reakcija bija dažāda. Lolita Čigāne diplomātiski atbildēja, ka viņa iestājas par lielu un plašu partiju veidošanu, bet Artis Pabriks, kurš Vienotībā ienāca no Sabiedrības citai politikai, norādīja, ka tā ir no Jaunā laika mantota attiecību problēma, kuru viņam grūti komentēt. E. Repše bija JL dibinātājs un pirmais līderis. Ingūna Rībena nesaprot, kāpēc visi tik nopietni uztverot šo politisko pieteikumu, jo viņa to nevarot nopietni vērtēt. „Visu cieņu Einaram Repšem kā Jaunā laika veidotājam. Mēs tās vērtības un pārliecību saglabājam atmiņā, bet šīs trīsvienības Repše, Titavs [Dans], Jaunups [Edgars] grēki jau nav aizmirstības dūņās nogrimuši,” teica I. Rībena.

INĀRA EGLE
www.diena.lv