Kažoka: Rībena un Reirs pelnījuši uzslavas par atklātību

Laikraksts "Diena", 2011. gada 19. oktobrī

Abi Vienotības frakcijas deputāti – Inguna Rībena un Jānis Reirs, kuri atzinuši, ka balsojuši pret Zatlera Reformu partijas (ZRP) līdera Valda Zatlera kandidatūru Saeimas priekšsēdētāja amatā, pelnījuši uzslavas par savu atklātību, portālam Diena.lv sacīja Providus pētniece Iveta Kažoka.

Lai gan abi deputāti savu nostāju pauduši frakcijas sēdē pirms balsojuma, kā to trešdien intervijā LTV atzina Vienotības līdere Solvita Āboltiņa, konkrētajā gadījumā partijas vadībai vajadzējis informēt ZRP, uzskata I.Kažoka.

„Jautājums, vai Vienotība to bija nokomunicējusi ZRP. Ja nē, tad tas, maigi izsakoties, izskatās pēc uzmetiena,” sacīja politoloģe.

Skarbāk viņa izteicās par pārējie deviņiem deputātiem, kas nav balsojuši par V.Zatleru vai arī sabojājuši savus biļetenus. „Grūti saprast, vai tas bija individuāls protesta balsojums vai kādu organizēta akcija ar mērķi dabūt citu kandidātu Saeimas priekšsēdētāja amatā,” pauda I.Kažoka un piebilda, ka, ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, šāda rīcība viņu neizbrīnītu.

Tāpat viņa sacīja, ka katram deputātam ir tiesības uz sirdsapziņas balsojumu, tomēr tad tam ir jābūt labi argumentētam. Savukārt tie deputāti, kas laikraksta Diena veiktajā aptaujā melojuši, rada nožēlojamu ainu.

„Ja ir bijusi godīga un principiāla motivācija, tad nevajadzētu būt problēmām savu balsojumu atklāt. Iespējams tā ir bijusi speciāli organizēta akcija ar mēŗki pazemot Valdi Zatleru un amatā dabūt kādu citu cilvēku,” tā I.Kažoka.

Diena jau ziņoja, ka divi Vienotības deputāti balsojuši pret V.Zatleru, savukārt četri nevēlējās teikt, kā nobalsojuši. Dienas veiktajā 56 potenciālās koalīcijas deputātu aptaujā noskaidrojās - izņemot pašu V.Zatleru, kurš savu pozīciju nevēlējās atklāt, pārējie 49 deputāti ZRP līdera kandidatūru spīkera amatam atbalstījuši. Tomēr patiesībā pirmajā balsošanas kārtā eksprezidentam labvēlīgas bija 46 balsis, bet otrajā - tikai 45 balsis. Tas skaidri pierāda - kāds no koalīcijas deputātiem par savu nostāju pirmdienas Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanās nav teicis taisnību.

ANETE UGAINE
www.diena.lv