Saeimas Ārlietu komisija lems par nosodījuma izteikšanu Austrijai

Nacionālā ziņu aģentūra LETA, 2011. gada 21. jūlijā

Saeima šodien nodeva izskatīšanai Ārlietu komisijai vairāku deputātu sagatavoto lēmumprojektu, kurā tiek aicināts nosodīt Austrijas lēmumu atbrīvot noziegumos pret cilvēci apsūdzēto Mihailu Golovatovu.

rlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks Kalniņš (V) aģentūrai LETA pastāstīja, ka komisijas sēdi varētu sasaukt nākamnedēļ, ja izdosies nodrošināt kvorumu. Patlaban viņš atrodoties ārzemēs un atgriezīsies pirmdien. "Domāju, ka mums jāsniedz atbalsts Lietuvai," sacīja Kalniņš.

Deputātu sagatavotajā paziņojumā teikts, ka Latvijas Saeima pauž nosodījumu Austrijai par tās pieņemto lēmumu atbrīvot 14. jūlijā, pamatojoties uz Lietuvas izsniegto Eiropas aresta orderi, arestēto Golovatovu. "Šī persona atrodas starptautiskajā meklēšanā saistībā ar apsūdzībām krimināllietā par 1991. gada 13. janvāra notikumiem Viļņā, kad tika nogalināti 14 un ievainoti vairāki simti neapbruņotu iedzīvotāju," norādīts dokumentā.

Deputāti vēlas norādīt, ka Austrija rada bīstamu precedentu, kurš var sagraut solidaritāti un vienotību starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Atbrīvojot noziegumos pret cilvēci apsūdzētu personu, tiek grautas ES pamatvērtības: cilvēktiesības un fundamentālā brīvība, demokrātija un likuma vara.

"Šīs vērtības nevar tikt efektīvi aizsargātas, ja tiek īstenoti dubultstandarti attiecībā uz bijušās Padomju Savienības pilsoņiem, kuri veikuši noziegumus pret cilvēci. Nav pieļaujams, ka noziedzīgās PSRS VDK [Valsts drošības komitejas] organizācijas biedri tiek aizsargāti no atsevišķas Eiropas Savienības dalībvalsts puses," uzsver paziņojuma autori.

Austrijas lēmums nesadarboties norāda, ka šī valsts grauj solidaritāti un likumisko kooperāciju starp ES dalībvalstīm. Saeima aicina starptautisko sabiedrību nosodīt Austrijas lēmumu atbrīvot noziegumos pret cilvēci apsūdzēto Golovatovu, atzīt, ka Padomju Savienības totalitārais režīms pēc savas darbības un būtības ir identisks nacistiskajam režīmam, un pielikt visas pūles, lai aizturētu kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci apsūdzētās personas, teikts paziņojumā.

Dokumenta iniciatori ir nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK, un no tās to ir parakstījuši pieci deputāti: Jānis Dombrava, Raivis Dzintars, Gaidis Bērziņš, Dzintars Rasnačs un Inese Laizāne.

Ar savu parakstu paziņojuma saturam atbalstu ir izteikuši arī vairāki partiju apvienības "Vienotība" deputāti - Imants Viesturs-Lieģis, Janīna Kursīte-Pakule, Dzintra Hirša, Ingūna Rībena un Rasma Kārkliņa, kā arī pie frakcijām nepiederošais deputāts Visvaldis Lācis.

Kā ziņots, Golovatovs 14.jūlijā tika arestēts Vīnes lidostā, pamatojoties uz Lietuvas 18.oktobrī izsniegto Eiropas aresta orderi.

Naktī no 15. uz 16.jūliju Lietuva saņēma apstiprinājumu, ka aizdomās turamais atbrīvots, kaut arī Lietuvas varasiestādes bija sniegušas visu pieprasīto papildu informāciju.

Golovatovs Lietuvā tiek apsūdzēts par saistību ar 1991.gada 13.janvārī Viļņā padomju spēku sarīkoto slaktiņu, kurā tika nogalināti 14 cilvēki un aptuveni 800 guva ievainojumus.

MĀRTIŅŠ VILEMSONS
www.leta.lv