"Vienotības" deputāti debatēs slavē Zatleru un pauž atbalstu viņa rosinātajai Saeimas atlaišanai

Nacionālā ziņu aģentūra LETA, 2011. gada 2. jūnijā

Valsts prezidenta vēlēšanu debatēs šodien apvienības "Vienotība" Saeimas frakcijas deputāti slavēja sava izvirzītā kandidāta - pašreizējā valsts prezidenta Valda Zatlera - īpašības, kā arī pauda atbalstu viņa lēmumam rosināt parlamenta atlaišanu.

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa norādīja, ka prezidenta vēsturiskais lēmums liek mums padomāt par to, cik stipri ir mūsu valsts pamati. "Tāpēc es uzskatu, ka šodien, pēc 20 neatkarīgas valsts gadiem, mēs esam atgriezušies pie pirmsākumiem. Mums ir jāvar šo valsti iemīlēt no jauna. Latvijas valstij ir jāvar atjaunot valsts stūrakmeņi," pauda Āboltiņa.

"Visā savā deputāta un politiķa darbībā vienmēr esmu uzskatījusi, ka tiesiskums ir svarīgākais Latvijas valsts stūrakmens labklājīgas valsts pamatos. Un tikai tad, ja mēs ievērosim šos pamatprincipus, mēs varēsim mūsu valsti pacelt augstu, cilvēki viņu mīlēs, cilvēki atbalstīs mūs, un mēs varēsim celt arī ekonomisko labklājību," sacīja Saeimas priekšsēdētāja.

Politiķe darīja zināmu, ka "Vienotības" frakcija balsos par Zatleru kā nākamo Valsts prezidentu. "Tomēr, neskatoties uz partejisko piederību, uzskatu, ka šodienas balsojums par Valsts prezidentu būs kas vairāk: tas būs balsojums par to, vai šī Saeima, arī jau atlaistā, tomēr iestājas par Latvijas principu "numur viens" - par principu, kuru ar savu lēmumu mēģināja stingri nolikt vietā Valdis Zatlers," uzsvēra Āboltiņa.

Deputāte Ilma Čepāne (V) pauda, ka korupcija kā ļaundabīgs audzējs graužot gan valsts ekonomisko, gan sociālo, gan arī tiesisko attīstību un tā apdraudot ikviena iedzīvotāja tiesības un brīvības. "Zatlera kungs ir sācis cīņu pret korupciju un par demokratizāciju. Tāpēc es aicinu balsot par ideju, līdz ar to aicinot Valdi Zatleru pārvēlēt Valsts prezidenta amatā," sacīja Čepāne.

Deputāts Kārlis Šadurskis (V) atzina, ka politiskajā darbā ir daudz simbolisma. "Arī šajā balsojumā ir ne tikai izvēle starp labāko Valsts prezidenta kandidātu, bet daudz kas vairāk," akcentēja deputāts.

Šadurskis norādīja, ka Zatlers ir pieteicis karu oligarhiem pēc Saeimas apkaunojošā balsojuma, kurā frakciju ZZS, PLL un SC vairākums faktiski izteikušas neuzticību Latvijas tiesībsargājošajai sistēmai.

"Droši vien daudzi demagogi nāks šeit tribīnē, kritizēs prezidentu, mēģinās pataisīt melnu par baltu, aizbildinās ar tehniskām neprecizitātēm, kuru dēļ, it kā Šleseru glābdami, patiesībā Šleseru nemaz nav gribējuši glābt, bārstīs valdības kritikas frāzes, operējot ar meliem un puspatiesībām, mēģinot novelt savu vainu uz tiem politiskajiem spēkiem, kas gan izveda valsti no lielā krīzes dziļuma, gan arī nemitīgi savā darbā ir iestājušies par tiesiskumu, politikas caurspīdīgumu un skaidrību. Lai nu tās putas, ko politikas straume sakuļ, paliek sabiedrības vērtējumam," sacīja politiķis.

Deputāts uzsvēra, ka šodienas realitāte ir tā, ka Zatlers sabiedrības acīs ir kļuvis par nesamierināšanās ar valsts nozagšanu un politikas taisīšanu šaura, iespējams, noziedzīga grupējuma interesēs simbolu, simbolu godīgai politikai. "Tāpēc lielā mērā balsojums par Valsts prezidentu ir dziļi simbolisks. Līdz ar to arī šo prezidenta vēlēšanu simboliskais jautājums ir, vai Latvijas Saeimas vairākumam šāds tiesiskuma simbols ir vajadzīgs," klāstīja Šadurskis.

Deputāte Inguna Rībena (V) atgādināja, ka sešas reizes atjaunotajā Latvijā pilsoņi ir veikuši savu pienākumu un balsojuši "par" Saeimu. "Tagad, pirmo reizi Latvijas vēsturē, tautai ir dota iespēja balsot "pret" Saeimu, un laikam šinī zālē nav neviena, kas šaubītos, kāds būs šā balsojuma rezultāts. Šo vēsturisko iespēju tautai ir devis Valsts prezidents Valdis Zatlers," teica politiķe.

"Vai godīgas drosmes, vai savtības rosināts, vai no laba prāta, vai apstākļu spiests, bet prezidents Zatlers iemieso un personificē šo vēsturisko tautas iespēju, kuru tauta garām nelaidīs, un savā ziņā ir pat ciniski sākt spriedelēt par prezidenta lēmumu ekonomiskajām sekām, nepieminot to, kādu milzīgu, divus gadu desmitus krātu emocionālu smagumu šis lēmums ir novēlis no tautas sirds. Divus gadu desmitus tauta ir dzīvojusi savā valstī kā cilvēks, kuru nemitīgi apzog paša mājās un kuram nav nekādas iespējas pret to cīnīties. Un visa situācijas traģikomika ir tanī, ka šis cilvēks nezina, vai viņam priecāties vai raudāt par to, ka viņu apzog nevis sveši, bet savējie," izteicās Rībena.

Deputāts Edvards Smiltēns (V) savas paaudzes cilvēku vārdā Zatleram pateicās par to, ka "viņš spēja sajust tautas pulsu un skaļi pateikt to, ko domāja daudzi". "Tautai nu ir dota vēl viena iespēja - mainīt savas valsts nākotnes ceļu. Taču arī tautai ir jābūt gudrai. Lai to spētu izdarīt, lai spētu izdarīt tādu lēmumu, kas sekmētu mūsu valsts attīstību. Balsojums par kratīšanas veikšanu Aināra Šlesera dzīvesvietā bija lakmusa papīriņš politiķu attieksmē pret tiesiskumu. Šis balsojums ir jāatceras ikvienam, izdarot nākamās izvēles, lai neuzkāptu uz tiem pašiem grābekļiem, uz kuriem uzkāpām pirms septiņiem mēnešiem," sacīja Smiltēns.

Pēc viņa teiktā, Zatlers ir apliecinājis, ka pārstāv apvienības "Vienotība" vērtības. "Tādēļ mūsu atbalsts viņam šodien ir pilnīgi nešaubīgs. Tie, kuri nolēmuši balsot "pret", acīmredzot ir neapmierināti ar viņa tiešo valodu un arī skaidro rīcību. Dažu cilvēki pārlieku lielā politiskā ietekme diemžēl ir spējusi nest labumu tikai nelielai cilvēku grupai, nevis mūsu valstij kopumā. Mans balsojums par Zatleru ir balsojums par brīvību no oligarhiem un no daudzas ietekmes politikā," uzsvēra deputāts.

Deputāte Rasma Kārkliņa (V) saviem kolēģiem sacīja, ka pirmā atbildība ir tā, ka viņiem ir jāpārstāv tautas griba. "Un man liekas, ka šobrīd ir ļoti skaidrs, ka tautas griba ir, lai mēs par jaunu pārvēlam esošo Valsts prezidentu Zatleru," viņa piebilda.

"Otrs mūsu būtiskais pienākums ir sekot tam, ko mēs solījām, uzņemoties šo amatu mūsu zvērestā. Mēs solījām, ka mēs ievērosim Latvijas valsts likumus un atbalstīsim tiesiskumu. Un man liekas, ka nav šaubu, ka arī šajā gadījumā prezidents Zatlers ir skaidri mums norādījis ceļa karti, uz ko mums jāiet tagad, tuvākajā laikā un jaunajā Saeimā," teica Kārkliņa.

Deputāte Lolita Čigāne (V) norādīja, ka Zatlers sestdien gan Saeimai, gan visai Latvijas valstij, gan sabiedrībai sagādājis pamatīgu satricinājumu, pamatīgu šoku.

"Kolēģi, jūs taču piekritīsiet, ka šāds šoks dažreiz ir patiešām nepieciešams, lai mēs patiesi sāktu izvērtēt savu rīcību, lai paskatītos uz sevi no malas, lai sāktu domāt par savas rīcības motivāciju. Tomēr jebkurš šoks ir ļoti labs ir tikai tad, ja pēc tā seko terapija, un mums par šo terapiju ir jādomā. Un jādomā par to, ka mums ir jādod iespēja Valdim Zatleram, kurš ļoti, ļoti precīzi ir identificējis mūsu valsts smagās problēmas, kas nopietni kavē mūsu attīstību. Viņam pie šīs terapijas ir jāstrādā. Un šī iespēja mums viņam ir jādod," uzsvēra Čigāne.

Deputāts Imants Viesturs Lieģis (V) stāstīja, ka ir pārliecinājies, ka Zatlers godam pilda Latvijas valsts prezidenta pienākumus, ir ar lielu cilvēciskumu, lieliski apguvis spējas orientēties ārpolitikas jautājumos. "Viņš ne tikai pierādīja, ka viņam ir teicama angļu valoda, viņš arī saturiski un precīzi skaidroja Latvijas viedokli," pauda Lieģis.

"Patlaban valstī ir nepieciešama stabilitāte. Atļaujot Zatleram strādāt vēl vienu termiņu, Saeima nodrošinās pēctecību. Šī pēctecība ir lielākais stabilitātes nodrošinājums. Tieši tamdēļ aicinu balsot par Zatleru," teica deputāts.

MĀRTIŅŠ VILEMSONS
www.leta.lv