Runā latviski vai šķiries no mandāta

Laikraksts "Latvijas Avīze",2011. gada 21. janvārī

Deputāts Visvaldis Lācis (VL/TB/LNNK) ar latviski nerunājošā parlamentārieša Valērija Kravcova padzīšanu no Pilsonības likuma komisijas vien nedomā apstāties. Nacionālā apvienība sagatavojusi lēmumprojektu "Par deputāta Valērija Kravcova izslēgšanu no Saeimas sastāva".

Nacionālā apvienība atsaucas uz Saeimas Kārtības ruļļa 18. pantu, kas paredz iespēju ar Saeimas lēmumu izslēgt no parlamenta sastāva deputātu, kurš neprot valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai. Kā pamatojumu savam pieprasījumam lēmumprojekta autori min Kravcova atteikšanos runāt valsts valodā Saeimas Pilsonības likuma izpildes komisijas sēdēs, nespēju sazināties ar citiem deputātiem valsts valodā, kā arī vairākkārtēju un sistemātisku atteikšanos atbildēt uz žurnālistu uzdotajiem jautājumiem valsts valodā. Arī vakar Kravcovs bija tikpat izvairīgs un pēc Saeimas sēdes burtiski bēga no preses pārstāvjiem, nesniedzot nekādus saprotamus komentārus. Krievu medijiem gan viņš atzina, ka neredz pamata Nacionālās apvienības pieprasījumam.

Lēmumprojekta iesniegšanai nepieciešami vismaz desmit deputātu paraksti, bet Nacionālajai apvienībai ir tikai astoņas balsis Saeimā. Tādēļ vakar plenārsēdē VL/TB/LNNK pārstāvji cītīgi meklēja atbalstu pie "Vienotības" deputātiem. "Vienu no pirmajiem uzrunāju profesori un "Vienotības" deputāti Inu Druvieti, kura parasti ļoti stingri iestājas par valodas aizstāvību, un biju ļoti pārsteigts, ka viņa vilcinājās pievienoties šim iesniegumam, minot kaut kādus juridiskus šķēršļus," stāstīja Nacionālās apvienības pārstāvis Visvaldis Lācis. Galu galā iesniegumu kopā ar VL/TB/LNNK pārstāvjiem parakstīja Ingmārs Čaklais un Inguna Rībena (abi no "Vienotības").

Nākamceturtdien Saeimai būs jālemj par lēmumprojekta nodošanu Mandātu komisijai.

Latviešu valodas nezināšana Kravcovam radījusi neērtības arī pirms kļūšanas par Saeimas deputātu. Valsts valodas centrs viņu kā Liepājas domes deputātu sodījis ar 35 latu naudassodu par valsts valodas nelietošanu profesionālo pienākumu veikšanai.

ĢIRTS ZVIRBULIS

Latvijas Avīze
www.la.lv

Latvijas Avīze