Dome "ziloni samaina tūkstoš trusīšos"

Laikraksts "Rīgas Balss", 2002. gada 9. janvārī

Rīgas dome nolēmusi likvidēt Rīgas jubilejas rīkotāju - aģentūru "Rīga 800". Tomēr domes kuluāros tiek doti mājieni, ka likvidācija tiek veikta ar mērķi atbrīvoties no konkrētiem cilvēkiem. Domes vadība saņēmusi vairāku simtu Latvijas iedzīvotāju, tostarp inteliģences, parakstītu vēstuli, kurā aicināts neiznīcināt aģentūras intelektuālo potenciālu.

Rīgas mērs Gundars Bojārs vakar sacīja, ka aģentūras pieredzi nav iespējams izmantot jaunveidotā Rīgas Tūrisma koordinācijas un informācijas centra un Rīgas biroja (bijušā Hanzas dienu biroja) darbībā.

Aģentūras "Rīga 800" ģenerāldirektore Ingūna Rībena sarunā ar RB vakar oponēja šim viedoklim, sakot, ka Rīgas birojs pārņem aģentūras veikto Rīgas tēla popularizēšanu, savukārt Tūrisma informācijas centrs - informatīvās funkcijas. Domes sēdē ar tēlainu runu izcēlās vēsturnieks Vilnis Zariņš, kurš aģentūras funkciju sadalīšanu novērtēja ar salīdzinājumu no dzīvnieku pasaules: "Arī zoodārza ziloni taču var samainīt tūkstoš trusīšos."

Bijušais pilsētas mērs Andris Ārgalis, kurš savulaik asi kritizēja aģentūras idejas Rīgas svētku rīkošanā, RB tomēr pauda, ka aģentūras likvidēšana ir liela kļūda. "Var jau nepatikt personālijas, bet tās iespējams nomainīt. Taču likvidēt struktūru, lai citi darītu to pašu, ko aģentūra… Nesaprotu," viņš sacīja. Uz iespējamu siltu vietiņu ierādīšanu "saviem cilvēkiem" Tūrisma informācijas centrā un Rīgas birojā netieši norādīja arī domnieks Aivars Leimanis: "Cik Latvijā ir cilvēku, kuri starptautiskā līmenī spēj nomenedžēt tādu pasākumu kā Rīgas astoņsimtgade? Laikam jau tādi sastapti komjaunatnes darbā un "Sputņikā".

Aģentūru likvidēs likvidācijas komisija pilsētas izpilddirektora vietnieces Vitas Zablovskas vadībā. No viņas mutes izskanēja viedoklis, ka domei nav ne vēlēšanās, ne līdzekļu uzturēt uzņēmumu, kurš neatpelna sevi. Mērs gan solīja, ka aģentūras darbiniekiem tiks piedāvāti citi amati. I. Rībena bija daudz skeptiskāka: "Pagaidām nevienam nekas nav piedāvāts. Pati esmu simtprocentīgi pārliecināta, ka man nepiedāvās neko. Bija laiks to izdarīt jau kopš septembra".

ANTRA GABRE