Teātru dotēšanā ievieš mākslinieciskās kvalitātes kritēriju

Laikraksts "Diena", 2003. gada 14. februārī

Aprēķinot valsts budžeta finansējumu teātriem 2003.gadā, Kultūras ministrija izstrādājusi finansējuma piešķiršanas noteikumus, kuros ieviests mākslinieciskās kvalitātes kritērijs. Izvērtējot pērnā gada jauniestudējumu kvalitāti, šogad teātriem paredzēts sadalīt vienreizēji piešķirtu summu — 62 586 latus. Kopā 2003.gadā teātriem paredzamajā budžeta finansējuma palielinājumā par 516 254 latiem ietilpst arī aktieriem un citiem teātra speciālistiem domātais atalgojuma paaugstinājums — Ls 381 075, kā arī likumā paredzētais minimālo algu palielinājums pārējam personālam (72,6 tūkst. latu). Kopā visiem astoņiem Latvijas teātriem no budžeta paredzēts piešķirt vairāk nekā 1,5 miljonus latu, tomēr Latvijā tiem joprojām ir vismazākās budžeta dotācijas starp Baltijas valstīm.

"Pirmo reizi teātru budžeta dotācijā iezīmēts kvalitātes kritērijs. Manuprāt, tas ir svarīgi. Turklāt Kultūrkapitāla fonda četrām teātra mākslas mērķprogrammām pievienojusies vēl viena — nekomerciālu, nevalstisku teātru trupu atbalsts, tam pirmajā gadā paredzēts 42 000 latu. Arī tas varētu vest ārā no depresīvās stagnācijas, kāda valdīja teātra pasaulē," teica kultūras ministre Inguna Rībena.

Ar māksliniecisko kvalitāti saistītā dotācijas daļa šim gadam sadalīta atbilstoši jaunuzvedumu vērtējumam, ko pēc 10 ballu sistēmas veikuši teātru eksperti Edīte Tišheizere, Valda Čakare, Jānis Siliņš, Lilija Dzene un Anda Burtniece. Augstāko vidējo atzīmi — 7,8 — ieguvis Jaunais Rīgas teātris (JRT), bet zemāko — 4,6 — Dailes teātris. Saskaņā ar to pēc matemātiskas formulas aprēķināts, ka JRT par kvalitāti klāt iegūs 9552 latus, bet Dailes teātris — 5954 latus. "Summas pagaidām ir mazas, tomēr mobilizēs teātra māksliniekus," uzskata Teātra padomes priekšsēdētājs Jānis Siliņš.

"Manuprāt, šis paņēmiens nav īpaši godīgs, jo vērtē pieci cilvēki, bet par teātra apmeklējumiem balso apmeklētāji. Pagājušajā sezonā Dailes teātri apmeklējuši 215 000 skatītāju, taču punktu skaitā esam viszemāk novērtētie. Man tas liek aizdomāties par principiem," jaunievedumu Dienai komentēja Dailes teātra direktors Bērtulis Pizičs. "Beidzot ir jēga tam, cik labi tu to dari. Būs stimuls teātriem radīt labu mākslu," savukārt uzskata Jaunā Rīgas teātra direktore Gundega Palma, gan piebilstot, ka šo piešķīrumu starpība pagaidām ir neliela. Štata algu palielinājumam klāt nākošie 59,7 tūkstoši latu gan esot viņas vadītajam teātrim būtiska summa.

Turpmākajos gados teātru finansējuma piešķiršanas kritērijus paredzēts daudzveidot.

INESE LŪSIŅA

Diena
www.diena.lv