Latviešu tautas liktenis dokumentālā filmā

Laikraksts "Latvijas Avīze", 2006. gada 24. martā

25. martā kinoteātrī "Rīga" notiks jaunas pilnmetrāžas dokumentālās filmas "Ardievu, 20. gadsimt!" pirmizrāde.

Jaunās dokumentālās filmas režisors ir latviešu kino vecmeistars Uldis Brauns, producents un projekta vadītājs Rolands Kalniņš, scenārija autors Imants Ziedonis, teksta autors Alberts Bels, komponists Mārtiņš Brauns. Tekstu filmā ierunājis aktieris Juris Kalniņš.

Trīs stundas garā filma ir pilnībā balstīta uz dokumentāliem kino arhīva materiāliem. Tā atspoguļo Latvijas vēsturi no pirmajiem kinohronikas kadriem, kas tapuši 1910. gadā Jelgavā, līdz 1995. gadam. Filmā parādīts latviešu tautas un Latvijas liktenis pirmās brīvvalsts laikā, pasaules karos un okupāciju periodos. Tajā redzams gan valsts uzplaukums pirmās brīvvalsts laikā, gan cilvēku deportācijas un valsts degradācija padomju okupācijas laikā, gan tautas atmoda un dziesmotā revolūcija. Latvijas liktenis atspoguļots pasaules vēsturisko notikumu kontekstā.

"Mēs izskatījām 250 000 metru garu arhīva materiālu. Montāžai tika atlasīti un nokopēti 14 000 metru. Materiāla atlase un filmas montāža prasīja desmit gadu darba. Savukārt pie scenārija ar Imantu Ziedoni sākām strādāt jau 1995. gadā. Zīmīgi, ka tieši šajā gadā Latvijā tika izbeigta kinohronikas filmēšana. Mūsu uzdevums bija izveidot kopskatu uz latviešu tautas likteni 20. gadsimtā. Latviešu tautas likteni izšķīra traģiskie notikumi 20. gadsimta vidū, kas bija saistīti ar komunistu armijas okupāciju 1940. gadā, nacistiskās Vācijas armijas okupāciju 1941. gadā un komunistu iekārtas atjaunošanu Latvijā 1944. gadā. Nav neviena latvieša, kura ģimene nebūtu cietusi šajās okupācijās. Ļoti iespējams, ka daudzi skatītāji filmas kadros atpazīs sevi vai savus tuviniekus, kuri bija iesaistīti filmā atspoguļotajos vēsturiskajos notikumos. Esam gandarīti, ka darbs pie šīs apjomīgās un komplicētās filmas ir pabeigts. Mēs šo darbu nododam sabiedrībai vērtēšanai," stāsta filmas režisors Uldis Brauns.

"Uldis Brauns, Rolands Kalniņš, Imants Ziedonis un Alberts Bels ir 20. gadsimta laikabiedri, un viņiem pieder absolūtas tiesības runāt par šo laiku. Viņu vārdi mūsu kultūrā ir leģendas. Filma ir unikāls trīs stundu garš kino dokumentu koncentrāts par mūsu valsts tapšanu un tās likteni 20. gadsimtā," atzīst Saeimas prezidija locekle, filmas "Ardievu, 20. gadsimt!" patronese Ingūna Rībena.

AIJA KAUKULE

Latvijas Avīze
www.la.lv

Latvijas Avīze