Trīs stundās cauri gadsimtam

Laikraksts "Latvijas Vēstnesis", 2006. gada 24. martā

25.martā kino "Rīga" notiks jaunas pilnmetrāžas dokumentālās filmas "Ardievu, 20.gadsimt!" pirmizrāde. Filma pieskaņota Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai.

Dokumentālās filmas režisors ir latviešu kino vecmeistars Uldis Brauns, producents un projekta vadītājs - Rolands Kalniņš, scenārija autors - Imants Ziedonis, teksta autors - Alberts Bels, komponists - Mārtiņš Brauns. Tekstu filmā ierunājis aktieris Juris Kalniņš.

Trīs stundu filma pilnībā balstīta uz dokumentāliem kinoarhīva materiāliem. Tā atspoguļo Latvijas vēsturi no pirmajiem kinohronikas kadriem, kas tapuši 1910.gadā Jelgavā, līdz 1995.gadam. Filmā parādīts latviešu tautas un Latvijas liktenis brīvvalsts laikā, pasaules karos un okupāciju periodos.

Uldis Brauns: "Mēs izskatījām 250 000 metru arhīva materiālu. Montāžai atlasīti un nokopēti 14 000 metru. Materiāla atlase un filmas montāža prasīja 10 gadus darba. Savukārt ar Imantu Ziedoni pie scenārija sākām strādāt jau 1995.gadā. Zīmīgi, ka tieši togad Latvijā tika izbeigta kinohronikas filmēšana. Mūsu uzdevums bija radīt kopskatu uz latviešu tautas likteni 20.gadsimtā, kā arī izveidot vienu patstāvīgu filmas kopiju tradicionālā filmas variantā, no kuras pavairosim kopijas vairākos digitālos formātos. Latviešu tautas likteni izšķīra traģiskie notikumi 20.gadsimta vidū, kas bija saistīti ar komunistu armijas okupāciju 1940.gadā, nacistiskās Vācijas armijas okupāciju 1941.gadā un komunistu iekārtas atjaunošanu Latvijā 1944.gadā. Nav neviena latvieša, kura ģimene nebūtu cietusi šajās represijās."

Ļoti iespējams, ka daudzi skatītāji filmas kadros atpazīs sevi vai savus tuviniekus, kuri bija iesaistīti filmā atspoguļotajos vēsturiskajos notikumos, tomēr filmas veidotāji ir gandarīti, ka darbs pie apjomīgās un komplicētās filmas ir pabeigts un beidzot tiek nodots sabiedrības vērtējumam.

Saeimas Prezidija locekle, filmas "Ardievu, 20.gadsimt!" patronese Ingūna Rībena atzīst: "Uldis Brauns, Rolands Kalniņš, Imants Ziedonis un Alberts Bels ir 20.gadsimta laikabiedri, un viņiem pieder absolūtas tiesības runāt par šo laiku. Viņu vārdi mūsu kultūrā ir leģendas. Filma ir unikāls trīs stundu garš kinodokumentu koncentrāts par mūsu valsts tapšanu un tās likteni 20.gadsimtā. Esmu no sirds gandarīta, ka mūsu kino un literatūras vecmeistari šo nozīmīgo darbu ir pabeiguši."

RAIVIS SPALVĒNS

Latvijas Vēstnesis
www.lv.lv